Çevrimiçi Türkçe yazım testi

Typing Speed Result

WPM

Keystroke

Correct

Incorrect

Accuracy

Fast Fluent Averaage Slow
WPM 70+ WPM 45 to WPM 69 WPM 35 to WPM 44 WPM 15 to WPM 34

Your Recent WPM Scores

...

Increase Your Typing Speed

Start Typing Lessons

Çevrimiçi ücretsiz Türkçe Yazma Hız Testi

Dokunarak Yazma, bir kişinin klavyeye bakmadan yazma şeklidir. Fikir şu ki, her parmak, klavyede kendi alan kümeleridir ve bu alanda pratik yapmalı ve öğrenmelisiniz. Bu yüzden parmak hafızanız o alanları öğrenir ve klavyeye bakmadan yazarsınız.

Yazmak için Oturma Pozisyonu ve Duruşu

  • Spin pozisyonunuz düz olacak şekilde düz oturun.
  • Dirseklerinizi doğru açıda bükün.
  • Başınızı hafifçe öne eğik şekilde ekrana dönün.
  • Gözlerinizle ekran arasındaki mesafe 45 ila 70 cm olmalıdır.
  • Bilek masa üstüne dokunabilir ve parmağınızı klavyenin üzerine koyabilir. Asla vücudunu değiştirme bileğinize ağırlık. Omuz, kol ve bilek kaslarını zorlamaktan kaçının.

Ana Satır Konumu

Başlangıç satırı, klavyenin diğer tüm satırların merkezinde yer alan bir orta satırıdır. Parmaklarınızı ASDF olan ana satır tuşlarının üzerine getirin ve JKL; klavyede diğer satırlara daha kolay ulaşmanızı sağlar.

Yazma hızınızı ortalama yazmadan (40 WPM) hızlı yazmaya nasıl yükseltirsiniz? (70 WPM).

Hız yerine Doğruluğa Odaklanma

Neredeyse herkesin yaptığı büyük bir hata, sadece yazma hızı Hatasız yazmaya konsantre olmanız en iyisi olacaktır. Unutmayın, doğruluk daha fazladır yazma hızından daha önemlidir. Örneğin, 90 WPM hızınız varsa ancak yalnızca %80'lik bir doğruluk oranınız varsa bu, hataları düzeltmek için çok uzun bir zamana ihtiyaç var. Sonuç olarak, ortalama yazma hızınızın düşeceğini görebilirsiniz. çok fazla. Bu hızdan sonra önce isabetliliğe odaklanın. Düzenli olarak pratik yaparsanız, yazma hızınız artacaktır. otomatik olarak.

Uygun Parmak Yerleşimi

Giriş satırı, klavyenin orta satırıdır ve her şeyin merkezinde yer alır. diğer sıra. Parmaklarınızı ASDF olan ana satır tuşlarının üzerine getirin ve JKL; klavyede diğer satırlara daha kolay ulaşmanızı sağlar.

Parmaklarınızı ASDF ve JKL'nin üzerine koyun; olan anahtarlar harf tuşlarının orta satırında bulunur. Bu sıra, her zaman bu tuşlardan başladığınız için ANA SATIR olarak adlandırılır. ve her zaman onlara geri dön.

F üzerinde hafif bir çarpma çizgisi hissedebilirsiniz ve İşaret parmaklarınızın altındaki J tuşları, Klavyeye bakmadan bu tuşları buldunuz.

Ortalama Yazma Hızı

Önce ne kadar hızlı yazdığınızı kontrol etmelisiniz. 35 arasına girersen WPM'den 45 WPM'ye, o zaman ortalama bir yazıcınız olur. Daktilo işini sekreter, muhasebeci veya daktilo olarak almanız yeterlidir. 35 WPM'den daha az alıyorsanız bu, yazma becerilerinizi en az 40 WPM'de iyileştirdiğiniz anlamına gelir.